Нейропсихолог

4-1-2021

Нейропсихологія-напрямок психології, який тільки набирає обертів в Україні. Розповімо, чим вони відрізняється від суміжних спеціальностей . Знайти такого фахівця не просто, але можливо, звертайтеся за посиланням нейропсихолог, та отримайте консультацію.

Хто такий нейропсихолог

Нейропсихологія вивчає вплив стану мозку на поведінку і психічні можливості людини.

Наприклад, якщо дитина на уроці відволікається, а на перерві носиться як очманілий, не завжди проблема у вихованні. Іноді малюк не може вести себе інакше через недорозвинених ділянок головного мозку.

Нейропсихолог за допомогою фізичних вправ та ігор «підтягує» розвиток мозку і допомагає маленькому пацієнтові знайти увагу, пам’ять і посидючість, покладені за віком. Найчастіше його клієнти-діти від 4 до 12 років. Мовляв, після щось виправляти вже пізно.

Але є нейропсихологи і для дорослих, які допомагають впоратися з наслідками серйозних травм. Наприклад, повернути колишню мозкову активність після інсульту.

Чим нейропсихолог відрізняється від інших фахівців

Зможете з ходу сказати, чим відрізняються психолог, клінічний психолог, психотерапевт, психіатр, дефектолог, нейропсихолог? давайте спробуємо розібратися. Для початку розділимо професії на дві великі групи: лікарі і… Не лікарі.

Лікарі

До першої категорії відносяться психіатри і психотерапевти.

Психіатр лікує або стабілізує важкі психічні стани пацієнтів. Розмовляти і вмовляти в таких випадках вже пізно, застосовуються медичні препарати.

Психотерапевт-прикордонний фахівець. Це психіатр, який пройшов додаткове навчання з психології. Він і ліки пацієнтові виписати може, і словом вилікувати. Виявляється, не завжди важкі стани пізно лікувати словом, комплексна терапія може бути ефективніше.

Не лікарі

Друга група-це гуманітарні фахівці або педагоги-психологи.

Психолог працює зі здоровими людьми. Він вислухає, допоможе знайти причину конфлікту або сварки, порадить, де шукати рішення. З розладами психіки він не працює.

Клінічний психолог-теж ще не лікар, хоча практикує в медичних установах. Він не може виписувати ліки або ставити медичні діагнози, просто працює з трохи більш важкими випадками, ніж психолог.

Дефектолог допомагає впоратися з дефектами психічних функцій, зона його відповідальності — переважно діти, хоча і дорослі клієнти теж бувають. В арсеналі дефектолога розвиваючі вправи та ігри. Якщо якусь функцію повністю відновити не виходить, шукається спосіб замістити відсутній навик. Наприклад, не виходить читати — будемо слухати.

Нейропсихолог працює з тими ж дефектами, але шукає їх причину у відповідних зонах головного мозку… Ну про це ми вже писали вище. Словом, нейропсихолог-теж не лікар, хоча ця педагогічна спеціальність і межує з медициною.

Спеціальності «нейропсихологія» в нашій системі освіти немає. Щоб отримати цю професію, доведеться спочатку навчитися на психолога або клінічного психолога… Навіть на психіатра можна, тільки це медична освіта, так що воно займе набагато більше часу. А після потрібно буде пройти програму підвищення кваліфікації. Тільки не варто розраховувати, що навчання обмежиться парою місяців. Хороший фахівець вчиться постійно, все в ім’я кваліфікованої допомоги клієнтам!

Кажуть, допомога нейропсихолога потрібна трьом з чотирьох першокласників. На сьогоднішній день неропсихологи працюють в дитячих розвиваючих центрах, для України цей напрямок досить молодий, в школі такого фахівця знайти все ще важко.