Чи варто ходити до сімейних психологів і чого чекати від такої зустрічі?

73

Іноді в житті настають моменти, коли складно самостійно впоратися зі своїми психологічними переживаннями або розібратися у власних почуттях. В такому випадку на допомогу приходять психологи. Деякі нехтують їх послугами, а даремно. Запущені ситуації ведуть до тяжких наслідків: депресій, розладів і психозів. Якщо проблема стосується не однієї людини, а цілої сім’ї, консультацією займається фахівець більш вузького профілю – сімейний психотерапевт.

Завдання, що вирішуються сімейним психологом

Отже, що ж входить в спектр послуг, які надає такий фахівець:

  • діагностика і корекція відносин, у випадках розлучення-підтримка і допомога з вибором правильного шляху;
  • установка причин непорозуміння і сварок;
  • вивчення почуттів кожного з партнерів (іноді для вирішення загального конфлікту потрібна індивідуальна взаємодія);
  • допомога в подоланні наслідків подружньої невірності (якщо чоловік і дружина хочуть зберегти шлюб, як ці голлівудські знаменитості, хороший психолог здатний дати потрібні поради);
  • поліпшення відносин між батьками і дітьми (створення комфортного середовища для спілкування, установка довіри);
  • пошук виходу з сімейної кризи, причиною якого стала сексуальна незадоволеність або несумісність партнерів.

Принципи роботи психотерапевта

В плані конфіденційності сімейний психолог нічим не відрізняється від будь-якого іншого фахівця. Принцип секретності особисто обговорюється з пацієнтами перед початком терапії. Обговорюються моменти щодо запису розмов на диктофон і подальшого збереження матеріалів. Буває, що клієнт не хоче розкривати особисту інформацію, і має на це повне право.

У росії поки немає загального етичного кодексу для психологів (як, наприклад, в америці), який би повною мірою регулював це питання, але фахівець, який прагне надавати послугу міжнародної якості, обов’язково запропонує вам укласти письмову угоду.

Важливо пам’ятати, що жоден терапевт не вирішить проблему за один-три сеанси. Прогрес залежить не тільки від методів лікування, але і вашої готовності: психолог не має наміру витягати з вас інформацію, він лише супроводжує вас на шляху до осмислення, за допомогою професійних порад і рекомендацій. Серйозність проблеми також відіграє важливу роль у визначенні кількості консультацій: чим складніше-тим довше. Психолог ніколи не наполягає на продовженні зустрічей, тільки клієнт вирішує, коли вони повинні припинитися. Не забувайте, що вас чекає певний розклад, якого необхідно дотримуватися. Дзвінки посеред ночі обговорюються попередньо.

Сімейні психологи, як і представники інших кваліфікацій даної професії, дотримуються принципу довірчих відносин. На час вони стануть для вас практично друзями, з тією лише різницею, що ви будете ділитися турбують ситуацією, а вони – допомагати, використовуючи навички емпатичного слухання, прояснень, припущень, резюмування та ін.як би це дивно не звучало, але психотерапевт нічого не змінює у вашому внутрішньому стані. Виникає резонне питання: навіщо ж він тоді потрібен?

Відповідь проста: для того, щоб ви збалансовано і без зайвих втрат прийшли до потрібного висновку, адже це – ваше життя. Психолог всього лише створює комфортні умови, які допоможуть усунути душевні переживання, емоції і страхи. До того ж, він не призначає лікування медикаментозними препаратами, цим переважно займаються психіатри. Приготуйтеся до того, що психотерапевт буде працювати не тільки з вами. Щоб розібратися в конфлікті, йому доведеться поговорити і з іншими його учасниками: батьками, подружжям, дітьми.

Випадки, коли консультація необхідна

Помилка багатьох сімей в тому, що вони намагаються вирішити гостру ситуацію своїми силами або спираючись на поради рідних і друзів, але в підсумку заплутуються і тільки погіршують становище. Сім’ї, які прагнуть до гармонії, звертаються за допомогою на ранніх етапах зіткнення інтересів, що обертається для них цікавим досвідом, адже справжній професіонал здатний не тільки відновити діалог між близькими людьми (в цій статті ми писали, як це зробити), але і змусити їх по-справжньому розкритися один одному.

  • не можете спокійно розмовляти з близькою людиною;
  • відчуваєте, що, повертаючись додому, не відчуваєте тепла і підтримки, а шукаєте його за межами сімейного вогнища;
  • причиною конфліктів на протязі довгого часу є одна і та ж ситуація, в її вирішенні ви не зрушили ні на крок;
  • у відносинах ви постійно нервуєте і розмовляєте на підвищених тонах (часто таке виникає з появою малюка, коли кожен з батьків відчуває відповідальність за дитину, а романтичні почуття при цьому відходять на другий план);
  • відносини не розвиваються (спільне майбутнє під питанням, і в один момент все може різко обірватися).

Загальних випадків багато, але приватних ще більше. Якщо ви розумієте, що не виходить впоратися з проблемою самостійно, звертайтеся до фахівців. Важливий момент: бажання відвідати психотерапевта не повинно бути одностороннім. Найчастіше ініціаторами виступають жінки, яким більшою мірою властиво обговорення відносин.

Чоловіки не хочуть звертатися до третіх осіб, тому що бояться проявити слабкість, відчувають недовіру і невпевненість. Сумніваються, що процедура виявиться ефективною, або не ставляться до неї всерйоз. Переконати партнера можна різними способами: поясніть, як це важливо для вас, наведіть успішні приклади знайомих, надайте вичерпну інформацію на цю тему. Але не перестарайтеся: діяти необхідно обережно.

Як вести себе на прийомі?

Опинившись вперше в незвичній ситуації, багато хто відчуває себе скуто, але перед психологом соромитися не варто, адже від цього залежить, як швидко він зрозуміє вашу проблему і зможе розробити методику її вирішення. Якщо консультант задає питання, відповідайте на них чесно, нічого не приховуйте (пам’ятайте про принцип конфіденційності), але і не захоплюйтеся: навряд чи варто витрачати дорогоцінний час, переказуючи всю історію вашого життя. Поступайтеся партнеру, говорите по черзі. Намагайтеся не перетворювати бесіду в суперечку. Хорошим тоном буде, якщо ви підготуєтеся до зустрічі заздалегідь, сформулюєте питання і основні проблеми, озвучите цілі, до яких прагнете.

Якщо приходите з дітьми, намагайтеся не чинити на них тиску. Психолог може розмовляти виключно з дитиною – не втручайтеся, але заздалегідь попередьте про майбутній візит. Ласкаво поясніть, що буде відбуватися, говорите правду, щоб його очікування збіглися з реальністю. Не дивуйтеся речам, які почуєте від сина або дочки, а після сеансу не нагнітайте з питаннями, так ви можете зіпсувати роботу професіонала. Обмірковуйте слова психолога, виконуйте домашні завдання. Діліться результатами, навіть поганими, щоб хід роботи не ускладнювався і не був заплутаним.

Уважно поставтеся до вибору сімейного психотерапевта, стежте за тим, щоб він був компетентний, читайте відгуки інших відвідувачів. Якщо все-таки зважилися на такий важливий крок, не шкодуйте витрачених коштів і часу. Ніхто не може гарантувати вам очікуваний результат, адже нерідко він багато в чому залежить від ваших власних зусиль.