SOS: 10 ознак того, що у вашого близького анорексія

203

Як розпізнати анорексика, вчасно втрутитися і допомогти? Якщо у вас є близькі, які люблять сидіти на дієтах, не будучи огрядними, і постійно вважають себе товстими, будь ласка, прочитайте цю статтю.

Тільки, будь ласка, не думайте, що анорексія – хвороба слабких, обмежених і невпевнених у собі людей з нестійкою психікою або недолюблених в дитинстві підлітків. Повірте, ця хвороба може наздогнати кого завгодно. Неймовірно, але більшість страждаючих цією нервово-психічним розладом – вельми цікаві, освічені та успішні люди, багато хто навіть відомі. Це дуже складне і підступне захворювання, з яким стає все важче боротися, особливо коли все навколо схиблені на худобу.

Фізіологічні симптоми анорексії у дівчат

  • Різка втрата ваги (людина втрачає від 3 до 5 кг за тиждень).
  • Маса тіла на 30% нижче норми (щоб не помилитися в підрахунках, для початку обчисліть ІМТ хворого, якщо отримана цифра буде менше 17 – 16, слід звернутися до лікаря для обчислення точного дефіциту маси).
  • Регулярний відмова від їжі (хворий навіть може брехати, що він вже їв).
  • Знижений тиск, аритмія, слабкість, запаморочення, непритомність.
  • Погане самопочуття, м’язові спазми.
  • Хронічні порушення сну.
  • Нездорова блідість і навіть посиніння шкірних покривів, ламкі нігті, тонкі, майже пушкове волосся (на тілі в тому числі), стоматологічні захворювання. Відзначається сухість шкіри, втрата її еластичності.
  • Порушення менструального циклу і відсутність інтересу до сексу.
  • Знижена температура тіла нижче 36 градусів, постійне відчуття холоду – людина мерзне навіть у теплому одязі.
  • Постійні пошуки нових прийомів, як отримувати менше калорій з їжі. Є стоячи, користуватися іграшковий посуд, ковтати, не пережовуючи, викликати блювоту після обіду, робити очищаючі клізми або промивання шлунка.
  • Ці симптоми анорексії свідчать про те, що хвороба вже запущена і прогресує. Тому при виявленні чогось подібного (особливо якщо хворий підліток), слід негайно вжити заходів. Якщо ви помітили хоча б деякі з цих симптомів у свого рідного людини, кидайте всі справи і ведіть його до психолога або психотерапевта.

    Подібно алкоголікам і наркоманам, хворі на анорексію не визнають наявність у себе яких-небудь порушень і не сприймають серйозність свого захворювання, саме тому ця стаття написана для близьких людей – батьків, чоловіків, братів і сестер, друзів, колег. Сам чоловік вирватися із замкнутого кола зазвичай не в змозі вилікувати хворого під силу тільки близьким у тісній взаємодії з досвідченими лікарями.

    Не менш важливо зауважити й інші ознаки – поведінкові. Уважність і участь дочки або сестрі допоможе виявити захворювання і на більш ранніх стадіях.

    Поведінкові ознаки, характерні при анорексії

    Перші симптоми анорексії: нав’язливе бажання схуднути, незважаючи на недостатність (або відповідність нормі) ваги, фанатичний підрахунок калорій, звуження інтересів і фокусування їх на питаннях схуднення.

    Психологічний дискомфорт після їжі і навіть агресивність. Депресія, пов’язана з «зайвими» кілограмами, мішкуватий одяг, що приховує «повноту», навіть якщо людину вже зносить від вітру.

    Постійні перепади настрою, сльози, пориви самобичування за кожну з’їдену часточку яблука, підвищена дратівливість, істеричність, бажання відгородитися від зовнішнього світу, включаючи друзів і близьких.

    Також наголошується пригнічений стан психіки, апатія, зниження працездатності, зацикленість на своїх проблемах, невдоволення собою, своєю зовнішністю і своїми успіхами в схудненні і в житті. Людина, що страждає цим недугою, рідко виглядає здоровим і життєрадісним. Як правило, він пригнічений, похмурий і навіть злий.

    До речі, анорексією страждають не тільки дівчата. Хвороба однаково вражає і жінок, і чоловіків. Тільки останні більш вміло це приховує – все-таки страх додати в талії не дуже красить чоловіка, і вони це розуміють і конспирируются більш ретельно, ніж дівчата. Але в цілому симптоми анорексії у чоловіків схожі.

    Як правило, при втручанні хорошого лікаря курс психотерапії займає від одного до трьох місяців, паралельно йде нормалізація ваги. При правильному лікуванні пацієнти і після закінчення терапії продовжують нормально харчуватися і додавати у вазі, але випадки рецидивів анорексії нерідкі.