Малина-догляд після збору врожаю

129

Цей плодовий чагарник простий у вирощуванні, морозостійкий і при невеликих зусиллях і догляді дає відмінний урожай. Після отримання врожаю рослини вимагають догляду-поливу, підгодівлі, обрізки, захисту від хвороб і шкідників, боротьби з бур’янами. В кінці літа і восени на плантаціях малини бажано провести кілька агротехнічних обробок, які забезпечать кращу перезимівлю рослин і забезпечать легкий старт вегетації навесні. У цій статті ми розповімо, який потрібно забезпечити догляд за малиною після збору врожаю.

До кінця вегетації стебла малини одревесневают, що є природним захистом від низьких температур. Створюючи сприятливі умови для чагарників в кінці літа і готуючи їх до майбутньої зимівлі, ми не тільки допомагаємо чагарникам вижити взимку, але і впливаємо на велику кількість плодоношення і силу зростання в наступному сезоні.

Садівники, багато років вирощують малину в своєму саду, знають, що кількість плодів на кущі залежить від своєчасної обрізки і захисту рослин від морозів.

Залежно від того, чи хочемо ми збирати урожай влітку або восени, ми вибираємо відповідний сорт для вирощування. Літня малина плодоносить на торішніх пагонах на рубежі червня і липня. Ремонтантна малина плодоносить на пагонах цього року в кінці літа і восени. Обидва види мають однакові вимоги до вирощування, але догляд за ними трохи різниться.

Полив

Малина – це рослина з неглибокою кореневою системою, тому вона досить чутлива до посухи. Однак вона і не любить застою води в грунті. Після збору врожаю малина продовжує потребувати поливу. Однак частоту поливів можна скоротити. Восени, якщо настає сезон дощів, полив вже не потрібен. Якщо осінь посушлива, слід продовжувати періодично поливати рослини. Малину поливають щотижня по 20-30 л води на кущ. Полив припиняють перед заморозками.

Ідеальним варіантом буде – крапельне зрошення, що дозволяє досить рівномірно поливати кущі, не зрошуючи листя, що може призводити до розвитку грибкових хвороб. Коренева система малини розташована у верхньому шарі грунту, тому поливати треба в лунки, діаметром 30-40 см навколо куща.

Весь вегетаційний період потрібно вести боротьбу з бур’янами, регулярно видаляючи їх між кущами і в міжряддях, щоб малина не конкурувала з ними за воду і поживні речовини в грунті.

Підживлення і добрива

Осіння підгодівля малини – запорука успішної зимівлі: через велику кількість плодів на пагонах і тривалого цвітіння протягом усього сезону, а також утворення нових пагонів навесні слід подбати про зміцнення рослин, удобрюючи їх правильно. Слід дотримуватися таких правил:

  1. азотовмісні добрива слід використовувати тільки навесні. Внесення азоту влітку і восени вплине на зайвий розвиток пагонів, які не переживуть зиму. Рослині вже не потрібно нарощувати зелену масу, навпаки треба готуватися до зими, а азот простимулює зростання зеленої маси, який в серпні вже небажаний.
  2. у другій половині літа малині необхідні калійно-фосфорні добрива і магній.
  3. натуральні добрива (гній, компост, біогумус) повинні бути доповненням до мінеральних добрив.

Восени можна провести хімічний аналіз грунту, щоб визначити потреби рослин в поживних речовинах. Перед настанням заморозків варто внести біостимулюючі добрива, що прискорюють одревеснение пагонів і підвищують морозостійкість рослин (наприклад, разормін, добрива з груп фертілідер і максимус).

У серпні можна внести в грунт сульфат калію (1 ч.л. На 1 м. Кв.). Підживлення калієм прискорить одревеснение молодих пагонів, що є необхідною умовою для гарної зимівлі рослини.

Доступність поживних речовин в грунті для рослин залежить від її ph. Рівень ph грунту для малини повинен бути слабокислим: ph від 6,0 до 6,5 або нейтральним.

Як поправити кислотність грунту:

  • на легких грунтах рекомендується використовувати кальцієві добрива у вигляді карбонату;
  • на середніх і важких грунтах – добрива у вигляді оксиду (негашене вапно) або гідроксиду (гашене вапно).

Осіннє вапнування краще проводити до кінця жовтня або в першій половині листопада.

Останнім часом стала популярною посадка сидератів. Сидерати, висівають восени в міжряддя малини і потім перекопують. Даний агротехнічний прийом дозволяє поліпшити структуру грунту і підвищити вміст в ній корисних елементів.

Як використовувати сидерати — https://wiki-dacha.ru/sideraty-dlya-ogoroda-kakie-luchshe

Восени грунт навколо рослин зазвичай мульчують, наприклад, компостом, який є природним захистом від морозів, пересихання кореневої системи, росту бур’янів і стане додатковим добривом.

мульчування соломою

Особливості догляду за ремонтантними сортами в серпні

Оскільки ремонтантні сорти дають другий урожай ягід в серпні, їм необхідно посилене харчування і достатня кількість води в цей період в порівнянні з іншими сортами. Тому перед і під час другого плодоношення необхідно забезпечити рослинам регулярний полив.

Також перед другим плодоношенням можна провести підгодівлю ремонтантної малини зольним настоєм або комплексними добривами, що містять фосфор, калій і азот.

Обрізка і підготовка до зими

Важливим агротехнічним прийомом, істотно впливає на врожайність є обрізка малини. Необхідно виконати її правильно, в залежності від сорту і особливостей плодоношення.

Багато початківці садівники роблять помилку: не обрізають малину. Вони наївно вважають, що необрізана малина буде рясно цвісти і прекрасно плодоносити. Але відсутність зрізаних пагонів завжди призводить до поганої врожайності і низького плодоношення. Старі пагони малини почнуть витягуватися до світла пізньої осені і конкурувати за поживні речовини зі зростаючими поруч кущами. Плоди будуть дрібними, їх буде мало, вони не будуть смачними. Ось чому так важлива осіння обрізка. Навіть якщо пагони виглядають міцними і здоровими, краще обрізати їх. Це піде чагарникам тільки на користь.

Обрізку виконують гострим садовим секатором. Після роботи з хворими кущами інструменти потрібно продезінфікувати, щоб запобігти поширенню хвороби на здорові кущі. Небажано виламувати пагони вручну або ногами, як практикують деякі початківці дачники, це сильно травмує рослина, погіршує загоєння ран, які можуть стати воротами для інфекції.

Після обрізки слід видалити пагони з ділянки. Обрізка і видалення пагонів з плантацій – важлива процедура, що обмежує появу листової мошки малини, яка утворює нарости на пагонах з зимуючими личинками цього шкідника. Перед зимою також варто скосити дерен в міжряддях.

Для неремонтантних сортів

Обрізку малини проводять після збору врожаю. Рослині вже не потрібні зайві пагони, йому треба починати готуватися до зими. Пагони, які плодоносили в поточному році восени потрібно обрізати під корінь. Під корінь обрізають всі хворі пагони, а якщо потрібно – хворі кущі повністю.

Також можна видалити всі слабкі молоді пагони, які взимку вимерзнуть, не встигнувши одревеснеть. Таким чином, висвітлюючи насадження, ми покращимо визрівання і одревеснение залишилися сильних пагонів. Якщо листя залишилися на пагонах, видаліть їх, очистіть пагони від залишків листя.

Що залишилися пагони повинні бути податливими, їх буде легше закріпити, пригнувши до землі і зв’язавши. Розкладіть сухе листя дерев, солому на пригнутих до землі пагонах, накрийте їх агроволокном на зиму. У регіонах з сильним снігопадом сніг буде природним захистом. Додатковий захист пагонів може не знадобитися, але її можна зробити профілактично.

У виключно холодних регіонах країни можна комбінувати кілька захисних матеріалів, наприклад, прикривши пагони листям, потім соломою і зверху укрити агроволокном. Якщо ми не хочемо пригинати пагони до землі, можна зв’язати їх разом і накрити мішком, а навколо коренів укласти шар мульчі, соломи. Товщина шару мульчі повинна бути не менше 15-20 сантиметрів, щоб повністю захистити коріння.

Деякі дачники використовують наступний прийом — обрізку верхівок молодих пагонів. Дана обрізка змушує пагони гілкуватися в поточному році, що в підсумку викликає зростання врожайності малини в наступному році.

Малину, плодоносить тільки на дворічних пагонах, зазвичай ведуть на шпалері у вигляді одного ряду з конструкцією з кілків і дроту. Після збору плодів все дворічні пагони зрізають, а кількість залишилися однорічних пагонів залежить від системи формування рядів. Молоді пагони прив’язують до шпалери, гарненько їх розводячи.

Обрізати пагони малини можна навесні, але, на думку деяких садівників, весняна обрізкаМоже затримати цвітіння і дозрівання плодів.

Крім терміну обрізки, варто пам’ятати про відповідну висоті зрізу – занадто висока обрізка змусить пагони вирости з залишеної дворічної частини, що може спровокувати цвітіння і зав’язування плодів в нижній частині малини в липні. Ця дата може перешкодити обробкам проти сірої гнилі, що проводяться в період цвітіння.

Для ремонтантних сортів

Ремонтантну малину можна обрізати двома способами:

  1. обрізати прямо над землею всі пагони ремонтантної малини після плодоношення пізньої осені (кінець листопада) або дуже ранньою весною (березень-квітень). Вегетацію рослина починає навесні, щоб потім плодоносити з кінця літа і восени.
  2. за другим способом частина пагонів зрізають під корінь, а частина залишають, обрізавши лише наполовину. На цих пагонах малина починає плодоношення набагато раніше, таким чином ми можемо розтягнути термін плодоношення ремонтантної малини.

Ремонтантну малину, вирощувану для осіннього збору врожаю, зазвичай вирощують без шпалери, хоча багато хто використовує дерев’яні жердини з прив’язаною до них мотузкою, щоб запобігти падінню плодових пагонів в міжряддя. Завдяки цьому ягоди краще піддаються впливу сонячного світла і їх легше збирати. Восени, після збору ягід малини, перед обрізанням пагонів необхідно видалити підв’язувальні мотузки.

Обробка від хвороб і шкідників

В кінці літа потрібно продовжувати систематичні огляди посадок на наявність хвороб і шкідників і при виявленні негайно боротися з ними.

У профілактичних цілях слід проводити наступні заходи:

  1. систематичні огляди чагарників.
  2. акуратний полив нехолодною водою в лунки навколо кущів, без зрошення зеленої частини.
  3. боротьба з бур’янами.
  4. видалення опалого листя, обрізаних або зламаних, сухих, хворих пагонів. Хворі рослинні залишки необхідно спалювати, в них можуть зимувати малинний довгоносик і інші шкідники, а також зберігатися спори грибів, вірусні хвороби.
  5. необхідно проріджувати плантацію, регулярно видаляти зарості здичавілої малини, вони можуть стати джерелом вірусу мозаїки малини або хлорозу.

Які обробки малини проводять восени, після збору врожаю:

  • обробка бордоською рідиною від антракнозу і всіх плямистостей. Використовують 1% розчин бордоською рідини або її замінники.
  • якщо малинник сильно заражений павутинними кліщами, пильщиками, галлицей, проводять обприскування золоном (20 г препарату на 10 л води).

Після обробки препаратами і видалення рослинних залишків обов’язково проводиться осіння перекопування грунту під кущами і більш глибока перекопування в міжряддях з метою знищення зимуючих в грунті шкідників.

Пересадка

У деяких випадках доводиться пересаджувати кущі. Пересадку малини можна проводити після збору врожаю – в серпні, вересні.

Хід робіт наступний:

  1. підготовку грунту на ділянці починають за 3 місяці до посадочних робіт. Ділянка потрібно перекопати, ретельно вибрати бур’яни, під перекопування внести перепрілий гній або компост. Якщо на ділянці багато злісних бур’янів, таких, як пирій, то можливо доведеться видалити їх хімічним шляхом, використовуючи препарати типу раундап. Але такі обробки проводять задовго до закладки плантації, терміни потрібно перевіряти в інструкції до препарату.
  2. у бідну грунт вносять суперфосфат в дозі 100 г / 10 м2 і сульфат калію в дозі 200 г / 10 м2.
  3. при необхідності потрібно відрегулювати рівень кислотності грунту, малина любить злегка кислі грунти. Якщо грунт лужний, слід додати кислий торф.
  4. рослини акуратно викопують, оглядають кореневу систему, видаляють хворі, сухі коріння. Саджанці підрізають до висоти 60 см.
  5. на обробленій ділянці викопують ями глибиною 40 см. Бажано розташовувати ряди малини з півночі на південь, це забезпечить хороше освітлення кущів з двох сторін в різні періоди дня. У ямки насипають трохи родючого грунту, розташовують саджанці вертикально, акуратно розправляючи коріння. При посадці важливо залишати кореневу шийку рослини над землею.
  6. засипають яму грунтовою сумішшю, що складається з садового грунту, піску, торфу.
  7. утрамбовують грунт, роблять лунку, щоб не стікала вода і поливають посадки.
  8. при необхідності (якщо сорти сильнорослі), можна встановити опорні стовпчики або шпалеру.
  9. після посадки важливо регулярно поливати закладену плантацію, щоб вона добре прижилася.

Догляд за місячним календарем

У серпні 2021 року догляд за малиною за місячним календарем включає наступні фази:

Отже, після збору ягід потрібно також доглядати за малиною. Важливо своєчасно провести обрізку пагонів і листя, що може в подальшому відбитися на врожаї в наступному році, але, перш за все, на стійкості рослин до морозів. Також важливо продовжувати поливати рослини, правильно підгодовувати і готувати до зимівлі.