Нова реальність: що таке nft-мистецтво і чому про нього всі говорять

31

«nft » — це невзаємозамінні токени, які дозволяють створювати цифрові версії колекційних речей. Особливого поширення явище набуло в сфері мистецтва. Сучасні скульптори і художники не бояться трансформувати свою творчість в умовах нової реальності і впроваджують в роботу інноваційні технології, що робить їх арт тільки більш цікавим, насиченим і виразним.

Однак не всі ставляться до цього явища позитивно. Так, колишній чоловік кім кардашьян заявив, що створює речі тільки для реального світу і не збирається «робити цей безглуздий nft». Але, здається, каньє злегка поквапився з висновками.

Pr-фахівець і засновниця московського комунікаційного агентства lumo сіма мусатова підготувала для нас добірку найяскравіших творів крипто-арту, які вражають уяву і по-справжньому розсовують межі дійсності.

Знаменита скульптура «любов» олександра мілова являє собою об’ємне зображення пари дорослих людей з металевого каркаса, всередині якого білосніжні фігури дітей намагаються дотягнутися долоньками один до одного. Це той випадок, коли за допомогою мінімалістичних засобів досягнута настільки серйозна ступінь виразності. Твір символізує чистоту душі, щирість і любов, які часто ховаються за зовнішньою байдужістю, страхом і болем.

Вперше скульптура була представлена на щорічному арт-фестивалі burning man — 2015 в пустелі блек-рок (сша, штат невада). Цього року олександр мілов вирішив трансформувати її і створити якесь продовження цієї історії, інтегрувавши в роботу цифрові технології і доповнену реальність. Прем’єра крипто-твору відбулася під час» експо » в дубаї.

Художник daniel arsham з нью-йорка славиться своїм вмінням стирати межі між скульптурою, архітектурою і перформансом. Він експериментує з простором і оточуючими нас предметами, вдихаючи в них нове життя і піддаючи сумніву буденні уявлення про світ.

Натхненний шедеврами лувру, архітектор створив nft-твір eroding and reforming bust of rome, в якому співіснують минуле, сьогодення і майбутнє. Скульптура безперервно змінюється, розпадаючись і відновлюючись знову і знову. Внутрішній дворик в цей час переживає зміну пір року — від весни з щебетанням птахів і квітучими деревами до зими, коли сніг покриває все навколо. При погляді на роботу глядач по-іншому відчуває час, циклічність і протягом життя. Складається враження, що кімната — це реальне місце, і тут зовсім недавно була людина.

Фізична версія твору була створена російським скульптором аполлінарією євдокименко в рамках серії divine states. Це п’ять персонажів, які уособлюють собою найважливіші стани людини: внутрішню тишу, творчий потік, правду, силу і чуттєву емпатію. Кожна скульптура також пов’язана з якоюсь первозданною стихією: водою, повітрям, вогнем, землею або любов’ю. Проект був придуманий і реалізований на острові балі, тому ввібрав в себе його атмосферу і енергетику — дивлячись на твори, глядач може відчути, як змінюється його сприйняття себе, реальності і світу навколо.

У 2021 році скульптор прийняла рішення розширити межі своєї творчості і зробила фотограмметрію і 3d-меппінг на скульптуру. Так «тиша» стала частиною digital-простору. Колекціонери і поціновувачі nft-мистецтва отримали можливість придбати цифровий твір і його матеріальну зменшену копію.

До створення проекту аполлінарія євдокименко залучила американського куратора деніела петерсона, британського актора і сценариста лоуренса фуллера і музичного виконавця woodju.

human one

Beeple, christie’s

Під ім’ям beeple працює американський художник майк вінкельманн, відомий тим, що створює різноманітне цифрове мистецтво — від коротких фільмів і роликів до творів в доповненої реальності.

Минулого року в аукціонному домі christie’s була виставлена його кінетична відео-скульптура human one (»людина-одинак»). Її можна назвати гібридом digital і матеріальної творчості-проект включає в себе безліч одноминутних відеокліпів, запрограмованих на постійне оновлення відповідно до вступними, одержуваними від художника.

Світлодіодна скульптура за формою схожа на прозору клітку фокусника, а її грані з’єднані між собою відеоекранами. Головним героєм сюжету є людина, що нагадує космонавта, який ритмічно рухається вперед на тлі змінюють один одного антиутопічних пейзажів.

Mad dog jones, phillips

Mad dog jones — популярний канадський digital-художник міка довбак, який відомий завдяки гучним nft-проектам. Один з них був реалізований за допомогою великого аукціонного дому phillips і отримав назву replicator.

Він являє собою зображення копіювального апарату, розміщеного в одному з офісів в центрі лос-анджелеса. Концепція роботи демонструє «досвід nft» і містить сім унікальних поколінь творів мистецтва — кожне з них відрізняється від тих, що були до і після нього.

В рамках проекту міка створював по одному nft кожні 28 днів. За його словами, replicator відтворює історію машини в часі. Це відображення форм минулих революційних інновацій і метафора для континууму сучасних технологій. Phillips продав твір за $ 4,1 млн.