Що таке глютен: чим він шкідливий і кому протипоказаний?

185


Зміст

  • Глютен: що це?
  • Глютен: шкода і користь
  • Що робити, якщо протипоказаний глютен?
  • Шкода глютену для організму обговорюють вже не перший рік. На продукти «glutenfree» перейшли Вікторія Бекхем, Джессіка Альба, Гвінет Пелтроу і мільйони американців, в Росії відмова від глютену ще тільки починає набирати обертів. Але чи варто?

    Дійсно глютен шкідливий, чи це нові маркетингові виверти, щоб ми купували більш дорогі продукти? Спробуємо розібратися.

    Глютен: що це?

    Сирої глютен представляється у вигляді суцільної сіруватою маси, липкою, еластичною; у сухому вигляді він просвічує і не має смаку. Фактично, це клейковина. Використання глютену має велике значення у хлібопекарській промисловості: клейковина робить тісто еластичним і пружним, дозволяє поліпшити консистенцію і вид готового продукту.

    Булочки з глютеном менше кришаться і довше зберігаються, дуже повітряні, смачні, ароматні. Однак глютен може «склеювати» і вміст шлунка і викликати сильну харчову алергію, звідси і розмови про те, що він шкідливий. Чи Так це насправді?

    Глютен: шкода і користь

    Офіційного підтвердження того, що клейковина шкідлива, на сьогоднішній день немає. Глютен небезпечний тільки в одному випадку – при наявності харчової алергії, яка зветься целіакію, або непереносимістю клейковини. Це досить рідкісне захворювання, як і непереносимість лактози, яке передається у спадок. Целіакію хворіє всього 1% населення на Землі. Ймовірність, що саме ви страждаєте непереносимістю клейковини, мізерно мала.

    У всіх інших випадках вживання глютену нічим серйозним не загрожує. Інша справа, що макаронами, хлібом і пивом не слід захоплюватися в принципі. Усім нам відомо, як це позначиться на фігурі.

    Разом з тим, деякі лікарі заявляють, що клейковина все ж шкідлива. Вони пояснюють це тим, що у зв’язку з чудесами селекції концентрація клейковини стала надто великою, а, значить, є продукти з нею в складі небезпечно. Але і в цій позиції на даний момент немає доказової бази.

    Стало бути, поки схиляємося до другої версії – маркетинговий хід, адже продукти «glutenfree», як і «eco», досить дорогі.

    Що робити, якщо протипоказаний глютен?

    І все ж, що робити, якщо протипоказаний глютен?

    В першу чергу, отримаєте підтвердження цього. Целіакія успадковується, і якщо її діагностували у ваших батьків, ймовірно, є вона і у вас. Щоб дізнатися точно, пройдіть тест на целіакію в медичному закладі.

    Також вас повинно насторожити наявність певних розладів травлення після вживання глютеновых продуктів. Симптоми целіакії: хронічні здуття, діарея, головний біль, зниження імунітету і навіть облисіння. Якщо ви відзначили це у себе, зверніться до лікаря, щоб пройти тест на целіакію.

    Отже, висновок на руках. Що тепер? Уважно читайте склад, коли купуєте хліб, макарони, випічку та інші продукти. Речовина, зазначена на упаковці, як текстурований або гідролізований рослинний білок – це і є клейковина, уникайте її.