Чи передається повнота у спадок?

226


Зміст

  • Про що свідчить практика?
  • Що говорить наука?
  • Причини повноти
  • Зайва вага у спадок: міф чи реальність? Настав час розібратися, що є повнота – горезвісна генетика або образ думок? Слідство безладних гастрономічних симпатій або тяжкий тягар, фатальна випадковість?

    «… А у мене в сім’ї всі такі… і тьотя Катя з Кисловодська схильна до повноти, і татова сестра двоюрідна, нарешті, бабусі з обох сторін… Кость важка, широка, що вдіяти. Це у нас спадкове…». Як часто вам доводиться чути таке? Невже повнота успадковується, і все вже вирішено за нас?

    Про що свідчить практика?

    А вона свідчить про те, що 95% таких «нещасних» – страшенні ледарі, що покладаються на генетику, погану погоду, дорожнечу абонементів, спортивного одягу та інвентарю. Відмазок у них мільйон.

    • Дітей не з ким залишити
    • На вулиці холодно бігати (жарко, слизько, темно, мокро, страшно) – потрібне підкреслити
    • Будинку немає місця (діти не дають, чоловік дражниться, кіт під ногами заважає)
    • Правильне харчування дороге (грошей тільки на картопельку з хлібом вистачає)

    Не вірите? Давайте звернемося до досліджень, проведеним ще радянськими вченими.

    Що говорить наука?

    Безперечно, певний відсоток ймовірності успадкувати ожиріння існує. Але він не великий. Є різні ознаки, частина з них передається по спадку з високою ймовірністю, частина з низькою. У нас є лінійні розміри тіла: ріст, довжина кінцівок. Є м’язова маса, є жирова маса. Так ось.

    • Лінійні розміри передаються на 70% (тобто, довжину ніг, пальців рук, передпліч ви, швидше за все, успадкуєте).
    • М’язова маса передається гірше, всього на 40%. Але якщо батьки фізично підготовлені, то і у вас більше шансів стати найтитулованішим спортсменом.
    • А ось жирова маса передається лише на 20 – 30%, не більше. Іншими словами, ймовірність, що ви теж будете товстими не така вже й велика.

    Недавні експерименти американських учених показали, що навіть спадкова схильність до онкології може бути «відключена» за допомогою тих чи інших методів корекції (до речі, в основному за рахунок харчування), що вже говорити про товстих стегнах.

    Причини повноти

    Якщо вірити дослідженням, то всього 5% людей мають ожиріння з-за хвороб (зазвичай це проблеми зі щитовидкою, цукровий діабет, захворювання серця і судин).

    А головна проблема в тому, що ми успадковуємо неправильні харчові звички і спосіб життя. Образ думок, якщо хочете, ставлення до їжі, фігурі і спорту. Якщо у вашій родині ЗВИКЛИ об’їдатися на ніч біляшами, то, ймовірно, жирну випічку перед сном почнете їсти і ви.

    Причини повноти, як і психологічних комплексів, в основному ростуть з дитинства. У дорослому житті, ми робимо те, чого навчилися маленькими. І дуже важко відхреститися від тих уподобань, адже мама та папа – приклади для наслідування, еталони, вони не можуть помилятися.

    • Якщо бабуся з дитинства напихає пиріжками, дитина виросте товстим не тому, що він «в маму» (яку свого часу бабуся теж пічкала), а тому, що він ЗВИК до шкідливої їжі.
    • Якщо тато щовечора відправляється на пробіжку, то, напевно, і ви полюбите спорт, бо це відкладеться у вашому мозку, як єдине правильне, здорове, модне.

    До речі, пиріжки – не єдина «підлянка» від бабусі. Нам вдалося скласти цілу добірку шкідливих порад, які передаються з вуст в уста, з покоління в покоління.

    Але, навіть якщо вас до самого закінчення інституту годували на забій, перевернути хід історії можна. Причому в будь-якому віці. І підтверджень цьому безліч. Досить увімкнути телевізор або вийти в соціальну мережу – вирватися із замкнутого кола ніколи не пізно, потрібно тільки усвідомити проблему і кинути всі сили на її рішення.

    Підіб’ємо підсумок: повнота дівчат, генетика і здоров’я, безумовно, мають зв’язок, але велика помилка звинувачувати природу, лежачи на дивані з ТВ-пачкою Лейз і томиком Донцової.

    • Схильність до повноти успадковується в 20 – 30% випадків, а повнота тіла внаслідок захворювань імовірна всього в 5%. У більшості випадків, щоб підтримувати себе в нормі, досить дотримуватися принципів правильного харчування, дотримуватися питний режим і більше ходити пішки.