ТОП 10 принципів правильного харчування

222

Як звучать найпопулярніші ПП-догми? Звичайно ж, так:

  • «два літри води в день»;
  • «сніданок з’їж сам, обід розділи з другом, вечерю віддай ворогу»;
  • «ніякого солодкого, жирного, копченого, смаженого, мучного»;
  • «від кави – целюліт»
  • «після шести/семи не їмо».

Якщо ви хоч трохи в темі, то, напевно, чуєте про це з кожного «праски» вже років десять, тому не станемо детально зупинятися на очевидних речах, а розберемо освітлені боку ПП і ЗСЖ.

Принципи правильного харчування, про яких чомусь говорять рідко

  • В продовження теми догм, згадаємо поширене «їжте 5 – 6 разів на день невеликими порціями». Цю завчену фразу стверджують дієтологи, тренери у фітнес-клубах, спортсмени. Але, от біда, така розкладка не всім підходить. Не слід користуватися шаблонами, все потрібно тестувати, приміряти на себе. Ви можете їсти 10 разів на день по чайній ложці або ж розділити денний раціон на ДВА великих прийому. Головне – загальний обсяг і калораж (про те, як його розрахувати, ми розповімо окремо).
  • Наїлися – відставте тарілку вбік. Навіть якщо ви в дорогому ресторані (жадібність до добра не доводить). Навіть якщо наступна трапеза за планом не скоро (наїдатися про запас – нерозумно). І найголовніше, припиніть доїдати за дітьми! Шкода викинути їжу? А себе не шкода? І, раз вже мова пішла про гроші, дозволимо зауважити, що боротьба із зайвими кілограмами в майбутньому обійдеться набагато дорожче, ніж залишки каші і ополоник борщу. Скільки коштує ложка гречки? А персональна тренування або сеанс масажу? То-то ж!
  • Що краще для схуднення, кефірчик вечерком? А ось і ні! За останньою інформацією, опублікованою в одному авторитетному виданні, корисний тільки свіжий кефір, добовий. В ідеалі саморобний. Все інше з нескінченним терміном придатності може викликати лише бродіння в животі. А може і не викликати, у кого як. Знову акцент на те, що не слід сліпо вірити, треба пробувати.
  • Відмовтеся від цукру, але не від солодкого. Якщо не дозволяти собі абсолютно ніяких поблажок, довго ви не протримаєтеся. Будь-яка дієта – насильство, в той час як здоровим харчуванням можна насолоджуватися. Про те, які солодощі їсти на дієті, написана ця стаття.
  • Все добре в міру: якщо ви переїли вчора, не варто влаштовувати самобичування сьогодні. Це не вирішить проблему, а тільки сильніше затягне вас у стан стресу. Розвантажувальні дні не допоможуть схуднути і позбутися від жиру. І навіть якщо ви скиньте пару кілограм, швидше за все, це буде просто вода. Не треба каяття і високих присяг. Просто продовжуйте харчуватися правильно і не забувайте про спорт!
  • Банально, але… не ходіть по магазинах голодними. Гуляти і в гості теж – дуже великий шанс зірватися, піддавшись на вмовляння подруги випити чаю з булочкою. В ідеалі (якщо вже знаєте, що не потрапите незабаром додому) беріть з собою контейнер з їжею. Таким посудом зараз завалені всі спортивні магазини. Ланч-бокси називаються. Якщо такої можливості немає, корисний перекус вам в допомогу. Подробиці у п. 7.
  • Пам’ятайте, що в будь-якій ситуації та в будь-якому місці можна поїсти «правильно». Навіть на платформі Казанського знайдеться невеликий кіоск з кисломолочною продукцією. Все інше – байки з циклу «я з’їла жирний біляш, тому що проводжала маму на електричку, а потім мене хотіли викрасти інопланетяни». Ряжанку, хлібці, горішки, яблуко або банан можна купити в будь-якому супермаркеті і з’їсти на ходу, скориставшись вологими серветками, які теж скрізь продаються (тому відмазка про брудні руки і відсутність виделки з ножем не прокотить). Про ресторани, кафе і їдальні – без коментарів. Рибку з духовки і вітамінний салат можна замовити скрізь, причому незалежно від рівня закладу.
  • Замінюйте одні продукти іншими, менш калорійними. Сметану – знежиреним пастоподібним сирком або натуральним йогуртом, свинину – індичкою, цукор – медом, макарони твердих сортів – саморобними спагетті з кабачка-цукіні.
  • Хочете чаю? Завчіть як Отче наш, що чай і кава – окремий прийом їжі. Велика помилка влаштовувати чаювання відразу після ситного обіду. Так ви уповільнює травлення і розтягує шлунок. Краще зробити це через 20 – 30 хвилин після їжі. До речі, фрукти і овочі – теж окремий прийом їжі. І бажано в першій половині дня.
  • Не забувайте, що ЗСЖ і ПП – це спосіб життя. Неможливо «посидіти на дієті» місяць або навіть рік, а після повернутися до старих гастрономічним пристрастям і зберегти результат. Скинуті кілограми повернуться. Ясно, як божий день. Що до дієт, то ми б в принципі не рекомендували захоплюватися ними. Не дієта і голодування, а правильне харчування і фізична активність мають стати вашими постійними супутниками.
  • Не катуйте себе розвантажувальними днями, проростками пшениці, нескінченними оцтовими обгортаннями, не вгоняйте в жорсткі рамки, робіть поблажки і дякуйте себе за це відмінним настроєм і відображенням у дзеркалі. Хочеться гамбургер? Раз на місяць ви можете собі дозволити і це.

    І, звичайно, всі перераховані вище правила працюють, якщо ви не маєте серйозних проблем зі здоров’ям, вам достатньо руху і активності і ви хоча б приблизно враховуєте кількість з’їденого.